Co to jest podatek CIT? Ile wynosi i kto go opłaca?
Osoby fizyczne, bez względu na to, czy pracują na etacie, na podstawie umowy cywilnoprawnej, czy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, muszą odprowadzać tzw. podatek PIT. Podobną daninę płacą osoby prawne, a więc m.in. spółki prawa handlowego, z tą różnicą, że ich dotyczy tzw. podatek CIT, o którym szerzej w dzisiejszym wpisie.
W polskim systemie podatkowym rozróżniamy dosłownie całą gamę różnych podatków. Jedna z nich są tzw. podatkami bezpośrednimi, inne pośrednimi. Do pierwszej grupy zaliczyć możemy:
Podatkami pośrednimi są zaś:
W przypadku podatków bezpośrednich dotyczą one albo określonej czynności, albo konkretnego podatnika, co odróżnia je od podatków pośrednich, które płaci każdy dokonujący zakupów towarów czy usług. Daniny te stanowią znakomitą większość dochodów państwa.
Podatkiem, który obciąża obywateli (i firmy) najbardziej odczuwalnie, jest zaś podatek dochodowy, który opłacany jest od kwoty, którą uda się zarobić. Osoby fizyczne mają do czynienia z podatkiem PIT, zaś osoby prawne z podatkiem CIT, który dotyka przede wszystkim spółek prawa handlowego, fundacji, banków i innych podmiotów, o czym za moment.
Wysokość podatku CIT uzależniona jest od uzyskanych przez spółkę dochodów. Aktualnie wynosi on 19 procent podstawy opodatkowania lub 9 procent, jeśli spółka kwalifikuje się do objęcia niższą stawką.
Podatkiem CIT objęte są wyłącznie określone w ustawie podmioty. Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami, podatek CIT dotyczy tzw. osób prawnych, jednak są także wyjątki. Aktualnie podatek CIT odprowadzać muszą:
Zasadniczo podatek CIT w Polsce od kilku lat niezmiennie wynosi 19 procent, jednak ustawodawcy przewidzieli także możliwość skorzystania z niższego, a więc 9-procentowego podatku CIT przez niektóre grupy podatników. Trzeba jednak pamiętać, że jest to tzw. CIT preferencyjny, co oznacza, że jest adresowany wyłącznie od określonej grupy osób prawnych. Spółki (lub inne podmioty podlegające pod opodatkowanie podatkiem CIT), muszą wykazywać przesłanki do objęcia małym CIT.
Na podstawie przepisów prawa podatkowego z małego (9-procentowego podatku CIT) skorzystać mogą aktualnie:
WAŻNE! Z preferencyjnej, a więc 9-procentowej stawki podatku CIT skorzystać mogą także te podmioty, które dopiero rozpoczynają działalność. Chodzi tu naturalnie wyłącznie o pierwszy rok podatkowy.
Z 9-procentowego podatku CIT nie skorzystają jednak te firmy, które powstały na bazie restrukturyzacji, poprzez przekształcenie lub połączenie.
Biuro rachunkowe Kraków oferuje pełną księgowość dla spółek – zamów bezpłatną rozmowę!